Contoh Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Standard


Contoh RPH yang digunakan dalam PDPc

Rancangan Pengajaran Harian (RPH )

Mata Pelajaran               : Geografi
Tarikh/Hari                     : 13.05.2016 (Jumaat)
Masa                               : 8.00 – 8.35 am  (35 minit)
Tingkatan                       : 1 Perdana Menteri
Bilangan Pelajar             : 21 orang
Tajuk/Tema                     : Kemahiran geografi.
Sub-Tajuk                       : Graf.
Hasil Pembelajaran         : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, diharap pelajar akan dapat:
1.         Menyatakan dua (2) jenis graf.
2.         Membina graf bar mudah dan garisan berdasarkan jadual.
Pengetahuan Sedia ada  : Pelajar serba sedikit mengetahui graf semasa sekolah rendah.
Strategi                           : Berpusatkan pelajar dan berpusatkan guru.
Pendekatan                      : Masteri dan deduktif.
Kaedah                            : Perbincangan, soalan, pembentangan,  dan kerja kumpulan.   
Teori Kecerdasan Pelbagai
(TKP)                               : Intrapersonal, visual ruang, dan verbal linguistik.
Bahan Bantu Mengajar    : Gambar, kertas A4 dan kertas mahjung.
Nilai murni                       :Tekun, teliti, rasional, yakin, bekerjasama, disiplin, berterima kasih 
                                          dan tahniah. 
KBKK                             : Menerangkan, menjelaskan, menyelesaikan masalah dan merumus.





PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah /
Masa
Isi
Pengajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Strategi /Kaedah /
BBM / Nilai /
KBKK
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Set induksi

(5 minit)
Pengenalan
-graf bar.
   

1.Guru bertanyakan
pelajar mengenai
kehadiran pelajar hari ini.
2. Guru bertanya warna pakaian pelajar dan kemudian membuat satu   jadual.
3. Berdasarkan jadual guru melukis graf bar berdasarkan jadual.
4. Guru bertanya tentang lukisan dan menyatakan tajuk pengajaran .
1.Ketua kelas mengatakan siapa yang tidak hadir kepada guru.
2. Pelajar menyatakan warna pakaian.
3. Pelajar menjawab soalan cikgu berdasarkan lukisan yang dilukis di depan.
 4. Pelajar bersedia untuk belajar.
Kaedah: .
  • Soalan
Nilai:
  • Kerjasama

Langkah 1
(10 minit)
Graf bar mudah
-Maksud
-Terdiri daripada bar-bar yang dilukis secara menegak.
-Kegunaan
-Menunjukkan jumlah/bilangan yang berbeza.

-Komponen dalam graf bar
1. Tajuk
2. Paksi x,y
3. Petunjuk 
4. Ketepatan maklumat
1.Guru menayangkan gambar graf bar mudah dan menerangkan maksud serta kegunaannya.
 2. Guru  memberikan kertas kosong kepada pelajar dan menerangkan cara-cara membuat graf garis mudah dengan tepat.
3. Guru bertanya kepada pelajar jika ada yang tidak faham dan menjelaskannya.

.
1. Pelajar mula fokus  dalam pembelajaran .
2 Pelajar mendengar dengan teliti apa yang diajar dan diterangkan oleh guru dan membuat graf di dalam kertas kosong berdasarkan apa yang diajar oleh guru.
3.Pelajar bertanya kepada guru apa yang tidak faham berkaitan dengan topik. pembelajaran.
Strategik:
  • Berpusatkan guru.
.
TKP:
  • Visual ruang
BBM:
  • Kertas gambar
  • Kertas kosong
Pendekatan:
  • deduktif
Kaedah:
  • soalan

Nilai:
  • Tahniah
  • Terima kasih


KBKK:
  • menerangkan
Langkah 2
(10 minit)
Graf garis
  -Maksud
  -Graf yang dilukis berdasarkan gariasan.
  -Kegunaan
  - Menunjukkan perubahan seperti suhu.

Komponen yang ada dalam graf garis.
1.Tajuk
2.Paksi x,y
3.Petunjuk
4.Ketepatan maklumat.
1. Guru memaparkan gambar graf garis dan menerangkan maksud dan kegunaannya.
2.Guru menunjukkan cara-cara membuat graf garis dengan betul.
3. Guru bertanya kepada pelajar sekirannya faham atau tidak dan menjelaskannya.
1.Pelajar amati gambar tesebut dan mengatakan apa yang ada di dalam gambar.
2. Pelajar mendengar penjelasan guru dan melukis graf di kertas putih apa yang ditengkan oleh guru.
3. Pelajar bertanya kepada guru apa yang mereka tidak faham.
.
Strategik:
  • Berpusatkan guru.
TKP:
  • Visual ruang
BBM:
  • Gambar.

Pendekatan:
  • Masteri


Kaedah:
  • Soalan


Nilai:
  • Bagus
  • Teliti

KBKK:
  • Menerangkan
  • Menjelaskan

Langkah 3
(10 minit)
Latihan/ Peneguhan

1.guru membagikan pelajar kepada 4kumpulan dan setiap kumpulan diberikan kertas kajang, marker pen dan soalan.
2. Guru meminta pelajar membuat graf dalam kumpulan di atas kertas kajang berdasarkan soalan yang diberikan dalam masa 5minit.
3. Selepas itu, bentang hasil kerja di hadapan dan pada masa yang sama guru menyemak hasil kerja kumpulan tersebut. 
1.Pelajar membahagikan kelas kepada 4kumpulan dan setiap kumpulan mendapat kertas kajang dan pen marker.
2. Dalam masa lima minit setiap kumpulan membuat kerja yang diberikan.
3. Setelah selesai setiap kumpulan menhantar seorang wakil pelajar untung membentangjan hasil kerja mereka.


Strategik:
  • Berasaskan murid.
TKP:
  • Intrapersonal.
  • Verbal linguistik.
BBM:
  • Kertas mahjung
  • Marker pen
Kaedah:
  • Kerja kumpulan
  • Pembentangan
  • Perbincangan
Nilai:
  • Kerjasama
  • Berdisiplin
KBKK:
  • Menyelesaikan masalah
Penutup
(5minit)
Refleksi

- Bagi mengukur tahap kefahaman pelajar dan pencapaian  hasil pembelajaran.
1. Guru meminta 2 orang pelajar merumuskan tentang pembelajan.
2. Guru merumuskan secara keseluruhan pembelajaran.
3.Guru berterima kasih kepada pelajar.
1. Dua orang pelajar bmemberikan rumusan tentang pembelajaran.
2Ppelajar mendengar rumusan yang diberikan oleh guru.
3. Pelajar berterima kasih kepada guru.
.
Strategik:
  • Berasaskan guru.
TKP:
  • Intrapersonal
Nilai:
  • Berterima kasih
KBKK:
  • membuat kesimpulan.




No comments

Powered by Blogger.